W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogliśmy uczestniczyć w kolejnym z cyklicznych spotkań poświęconych tej tematyce.
Naszym gościem był pan prof. dr hab Roman Jurkowski, który przybliżył sytuację na kresach litewsko-białoruskich w okresie odradzania się państwa polskiego. Temat bliski sercom szczególnie tych mieszkańców Ostródy, którzy są przesiedleńcami z Kresów Wschodnich i ich potomkami.
Wykład dał słuchaczom wyobrażenie o tym, jak wyglądały wspomniane rejony w okresie powojennym, w jaki sposób kształtowała się tam polska kultura, jaki był przekrój demograficzny i z jakimi problemami zmagali się tamtejsi mieszkańcy.
Po wielu zawirowaniach militarnych i politycznych Kresy Wschodnie weszły w granice odrodzonego państwa polskiego. Nie sposób przekazać szeregu informacji podanych przez pana profesora, ale warto zaznaczyć, że z największym zainteresowaniem słuchaczy spotkały się kwestie: zaistniałego wówczas konfliktu polsko-litewskiego, kontrowersje wokół traktatu ryskiego podpisanego w 1921 roku, a także historia zbiorowych mogił w Kuropatach. Nieobecnych odsyłamy do źródeł - najlepiej książkowych :).
Kolejne wydarzenia w związku ze 100-leciem odzyskania Niepodległości już wkrótce!
byłem - bardzo ciekawe spotkanie ;-)
OdpowiedzUsuń