Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła nas wszystkich do zmiany codziennych przyzwyczajeń. Jedną z kluczowych spraw do rozwiązania jest możliwość wykonywania pracy, którą do tej pory wykonywaliśmy poza domem. Wiadomo, że praca zdalna wiąże się nie tylko z posiadaniem odpowiednich warunków (stanowisko, sprzęt), ale przede wszystkim z właściwym zaplanowaniem zajęć, które możemy zdalnie wykonywać. Mimo zamkniętych drzwi pracujemy i jesteśmy dla swoich czytelników w pełnej gotowości. My też przeszliśmy na zdalny tryb pracy i wszelkich informacji udzielamy drogą telefoniczną, mailową oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Oczywiście nie wszystkie sprawy da się załatwić zdalnie, ponieważ nie mamy na domowych komputerach wszystkich niezbędnych do pracy programów, dlatego przychodzimy do biblioteki również w systemie dyżurującym. My więc nie próżnujemy i wykonujemy prace, na które do tej pory nie było czasu. Porządkujemy księgozbiór, okładamy wszystkie książki, ubytkujemy zniszczony księgozbiór.
Koleżanki, które pracują z dziećmi podczas warsztatów i lekcji bibliotecznych, odświeżają scenariusze zajęć. To jest bardzo dobry czas, żeby uporządkować myśli i poszukać nowych inspiracji.
Na bieżąco robione są też zakupy nowości wydawniczych do wypożyczalni. Wprowadzamy zakupione książki do naszej bazy w systemie bibliotecznym MAK. Oklejamy wprowadzone do systemu książki kodami kreskowymi, nadajemy sygnatury...
Dokonujemy codziennego przeglądu prasy lokalnej w poszukiwaniu wiadomości dotyczących naszego powiatu, które są następnie kserowane bądź skanowane i zbierane w specjalnym segregatorze.
Czytelnicy MBP mogą korzystać z platformy wirtualnej czytelni Legimi bezpłatnie z domu i urządzeń mobilnych. Aby uzyskać dostęp, należy wysłać e-mail na adres poczty elektronicznej naszej biblioteki, w tytule wpisując numer karty bibliotecznej. Po weryfikacji, czy dana osoba jest czytelnikiem naszej biblioteki, wysyłamy e-mail zwrotny z kodem dostępu do Legimi.
Pomyśleliśmy także o kwiatach w całej bibliotece. Teraz jest czas, by się nimi zająć. Otrzymują nowe, większe donice, świeżą ziemię i nawóz, by cieszyły oczy odwiedzających po ponownym otwarciu biblioteki.
Na koniec jednak najważniejsze! Czas zamknięcia biblioteki wykorzystaliśmy do przeprowadzenia skontrum, czyli inwentaryzacji całego księgozbioru. W czasie takiego przedsięwzięcia koniecznym staje się zamknięcie biblioteki dla czytelników. Przeprowadzenie skontrum trwa zwykle 3-4 tygodnie. W związku z kwarantanną zdecydowano przeprowadzić go teraz. W czasie skontrum trzeba sprawdzić, czy liczba książek w księgach inwentarzowych zgadza się się ze stanem faktycznym. Trzeba też sprawdzić wszystkie książki na regałach. W tym celu brana do ręki jest każda książka i sprawdzana, czy dane zgadzają się z zapisem w inwentarzu, czy egzemplarz posiada właściwy kod oraz czy nie ma wewnątrz jakichś uszkodzeń (np. czy nie brakuje stron). Mamy nadzieję, że ta informacja uzmysłowi czytelnikom ogrom wykonywanej obecnie pracy, tym bardziej, że nasz księgozbiór liczy kilkadziesiąt tysięcy.
Tak więc czas epidemii to okres pracowity dla bibliotekarzy. Nie zwalniamy tempa. Podsumowując: zamawiamy online i zakupujemy w księgarni nowe pozycje wydawnicze i opracowujemy owe nowości, usuwamy pozycje zdeaktualizowane, porządkujemy dary otrzymane od naszych czytelników, porządkujemy magazyn, piszemy projekty na ciekawe wydarzenia, przygotowujemy wystawy, które, mamy nadzieję, już wkrótce zaprezentujemy naszym czytelnikom.
Nie możemy się doczekać spotkania z Wami, naszymi wiernymi czytelnikami.
Mariola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz